dodano: 2017-10-26 16:01:00 edycja: 2017-10-26 16:07:32 autor: 341 odsłon: 302

23. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie

Jest to coroczny, całotygodniowy (7-15 października) program imprez związanych z kulturą chrześcijańską o polskim rysie. W tym roku przebiegał pod hasłem „Zwycięstwo, jeżeli przyjdzie - będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny”, zaczerpniętym od słów Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.

Pierwszym punktem programu był koncert w bazylice św. Stefana w wykonaniu Józefa Skrzeka. Była to „Kantata Maryjna” na organy. Następnego dnia miała miejsce uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. A. J. Nowobilskiego, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego im. Karola Wojtyły w Krakowie. Liturgię ubogacał budapeszteński polonijny Chór św. Kingi. 

Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej tradycyjnie są organizowane przez Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha wraz z Polską Parafię Personalną. Jak co roku, organizatorzy wręczyli nagrody im ks. W. Danka, który na początku XX wieku tworzył polską religijną wspólnotę. W tym roku ich laureatami zostali: dr Csúcs Lászlóné – rzecznik narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier, Miklós Soltész – sekretarz stanu ds. wyznań, narodowości i spraw społecznych w Ministerstwie Zasobów Ludzkich Węgier,  ks. dr Andrzej Józef Nowobilski – dyrektor muzeum, oraz nasza wieloletnia członkini stowarzyszenia - Grażyna Herendi.

Po uroczystościach w kościele, odbył się w Domu Polskim wernisaż wystawy poplenerowej przygotowanej wspólnie z Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie na „Stulecie śmierci świętego Brata Alberta”, oraz wykład ks. A. J. Nowobilskiego przybliżający nam życie i działalność Brata Alberta – Adama Chmielowskiego.
Kolejnym wydarzeniem była projekcja filmu „Teraz i w godzinę śmierci”, który ukazał siłę modlitwy różańcowej, która pomaga rozwiązywać wszelkie problemy zarówno prywatne jak i te w skali światowej.

Cyklu wykładów „Historyczna rola Polski i Węgier w obronie chrześcijańskiej Europy od św. Władysława z domu Arpadów do czasów współczesnych”, można było wysłuchać w Instytucie i Muzeum Historii Wojskowości. Prelegentami byli zarówno naukowcy polscy jak i węgierscy.

Wśród licznych wydarzeń o charakterze religijnym znalazła się również Narodowa Pielgrzymka Węgrów zorganizowanej przez Konferencję Episkopatu Węgier do kościoła Świętego Stefana - Króla w XXIII dzielnicy Budapesztu. Miała ona miejsce 13. Października, w 100-lecie objawień fatimskich. Dołączyła do niej również Polonia budapeszteńska wraz z ks. Krzysztofem Grzelakiem SChr.

Bogate wydarzenia 23. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej zakończone zostały koncertem muzyki polskiej i węgierskiej w wykonaniu polskich artystów z Krakowa: Martyny Klupś-Radny i Iwony Popławskiej-Zimowskiej.

Tekst: Małgorzata Soboltynskiponad 2 tygodnie temu, 2017-10-26 ponad 2 tygodnie temu, 2017-10-26 341 302