Już 42. raz 6 sierpnia z Warszawy wyruszyła na Jasną Górę w ramach WPP Akademickich Grup „17” grupa Czarna prowadzona przez księży chrystusowców pod przewodnictwem ks. Marcina Sęka SChr, duszpasterza akademickiego z Sanktuarium NSPJ w Szczecinie.

Wraz z nim pielgrzymowali również ks. Krzysztof Wąchała SChr, ks. Damian Jędrzejak SChr, ks. Mikołaj Pilecki SChr, a także dk. Mieczysław Dusza SChr oraz klerycy: Paweł Hałgas i Patryk Studniarz. Nie zabrakło także sióstr Misjonarek: s. Nataszy Bukowskiej MChR, s. Eweliny Betkało MChR, s. Justyny Chomki MChR i s. Sylwii Marciniak MChR. Na trasie dołączali do grupy ks. Maciej Onaszkiewicz SChr, ks. Marek Nikiel SChr, ks. Zbigniew Regucki SChr, ks. Marcin Stefanik SChr wraz z s. Angeliką Mrówką MChR i s. Sylwią Chojnacką MChR oraz ks. Łukasz Klimek SChr.

To, co wyróżnia grupę Czarną, to liczebność oraz rozśpiewanie i radość. W tym roku tworzyło ją blisko 230 pątników z Polski i z zagranicy (Niemcy, Ukraina, Belgia) - przede wszystkim z parafii prowadzonych przez księży chrystusowców (NSPJ - Szczecin, Poznań, Dobrzany, Pyrzyce, Goleniów, Władysławowo, Stargard – Chrystus Król i św. Józef, Brojce), a także przyjaciele i sympatycy. Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki stały się słowa: „Idźcie i głoście”, by nie zapomnieć o posłannictwie każdego ochrzczonego, o misyjnej powinności wierzących. Zadanie to można doskonale wypełniać na pielgrzymim szlaku, gdzie z całą mocą manifestuje się swoją przynależność do Jezusa.

W ciągu 9 dni pielgrzymi przeszli 266 km, by w przededniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wejść na Jasną Górę. Po drodze było wszystko: słońce, żar, burze, ulewy, pęcherze, bolące nogi - zwykły trud pielgrzymiej drogi, w czasie której każdy niósł do Matki swoje prośby i problemy. W czasie wędrówki pielgrzymi spotykali się z olbrzymią życzliwością: jedzenie, picie, owoce, warzywa, kurtyny wodne – to konkretna pomoc, której udzielali mieszkańcy wiosek i miast, przez które przechodzili pątnicy.

Tych, którzy rozsmakowali się w pielgrzymim życiu, zaznali jego trudów i radości, nie trzeba namawiać do kolejnej pielgrzymki. Ci, którzy jeszcze nie spróbowali, nie wierzą, że się uda – zapraszamy. Kolejna – 307. już – Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17” na Jasną Górę na pewno wyruszy dokładnie 6 sierpnia 2018 roku o godzinie 5.45 spod kościoła św. Anny w samym sercu Warszawy.

tekst i foto: Joanna Stefańska - Stargard


19 sierpnia 341 667 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne