Już 32. raz odbyło się na Jasnej Górze nocne czuwanie (20/21 października) w intencji polskiej emigracji oraz tych, którzy sprawują duchową opiekę nad nią. Organizatorami dorocznego spotkania są chrystusowcy i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.

W tym roku myśli do rozważań zaczerpnięte były z bogatej spuścizny o. Ignacego Posadzego, organizatora Towarzystwa Chrystusowego oraz założyciela Zgromadzenia Sióstr Misjonarek. Tematem przewodnim były jego słowa: „Płyną z rąk Matki Bożej Częstochowskiej strumienie łask przez ziemię polską i tam, gdzie biją polskie serca”, które wypowiedział o. Ignacy w bazylice gnieźnieńskiej 15.04.1966 roku.

Wśród uczestników byli pielgrzymi z Niemiec, Węgier, Ukrainy, Białorusi, Belgii, Włoch, Wielkiej Brytanii i oczywiście liczna grupa z kraju. W tym roku po raz pierwszy przybyła grupa z parafii św. Anny w Glasgow, która zabrała do swojej wspólnoty w Szkocji pobłogosławiony wizerunek Czarnej Madonny.

Apel Jasnogórski poprowadził ks. Krzysztof Olejnik SChr, wiceprowincjał z Prowincji NSPJ w Wielkiej Brytanii i Irlandii, natomiast Mszy św. o północy przewodniczył JE ks. abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Linią przewodnią homilii był wątek patriotyczny. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na to, że nie ma takiego miejsca na świecie, gdzie nie zabiło polskie serce, gdzie się nie modlił Polak. Ale też podkreślił, że nieustannie trzeba pamiętać, by przypominać zwłaszcza młodemu pokoleniu o korzeniach, o tożsamości polskiej.

Między nabożeństwami przygotowanymi w tym roku przez parafie ze Stargardu (Chrystusa Króla), Dobrzan, Poznania-Umultowa, Goleniowa, Glasgow, wyczytywane i omadlane były nadsyłane aż do godzin rannych intencje modlitewne. Przed apelem rozważania i modlitwę różańcową poprowadzili nowicjusze z Mórkowa wraz z formatorami. Do Eucharystii wprowadziły Siostry Misjonarki, które zaangażowały się również w inne punkty programu czuwania.

Dzięki łączności internetowej całość czuwania można było śledzić na żywo, transmisje najważniejszych punktów programu prowadziła TV Trwam, Radio Maryja i Radio Jasna Góra. Umożliwiło to wielu rodakom z całego świata uczestnictwo we wspólnej modlitwie.

Obszerna relacja z wydarzenia znajduje się na stronie jasnogórskiego klasztoru


ponad 2 tygodnie temu, 2017-10-25 341 226 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne