W niedzielę 27 sierpnia 2017 roku do polskiego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Marayong (Metropolia Sydney) przybyło wielu rodaków z różnych polonijnych ośrodków na doroczny odpust.

W tym szczególnym roku wielu maryjnych jubileuszy, księża chrystusowcy prowadzący od samego początku duszpasterstwo w tym kościele zaprosili na spotkanie z Matką i Królową innych duszpasterzy polskich, siostry zakonne, dzieci z sobotnich szkół polonijnych, harcerzy, przedstawicieli polonijnych organizacji i zespoły artystyczne z tej części Australii. Liturgię odpustową sprawował ks. Wiesław Wójcik SChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania. Zebrało się na niej łącznie ponad 600 wiernych. Niektórzy z nich musieli pokonać drogę ok. 150 km. Główna uroczystość rozpoczęła się o g.14.30 powitaniem pielgrzymów przez kapelana Ośrodka Świętej Rodziny z Nazatetu ks. Maksymiliana Szurę SChr. 

Kaznodzieja w homilii wskazał na Ikonę Jasnogórską i nawiązując do obchodów 100-lecia objawień fatimskich, podkreślił ogromną rolę wiary w Boga w naszym życiu.  „To Matka Boga zaprosiła nas wszystkich, w tych ostatnich dniach kalendarzowej zimy do swojego Domu na tym kontynencie. Przybywamy z radościami i smutkami dnia codziennego jako Jej dzieci do tej Polonijnej Kany, by z serca wyrazić wdzięczność za stałą obecność Matki i Królowej, za jubileusz 300- lecia koronacji Jej wizerunku na Jasnej Górze. Łączymy się z tego końca świata ze stolicą duchową Polski, z naszymi rodzinami w kraju i w różnych zakątkach kuli ziemskiej, gdzie biją polskie, katolickie serca. Tu jest teraz nasz dom, bo tu jest nasza Matka!  Ona odsłania nam Boga, ukazując Jezusa. Ona zaprasza każdego Polaka do tego Sanktuarium, aby przybywając tu, chciał się autentycznie spotkać z Jej Synem, aby doświadczyć, co znaczą słowa: Skosztujcie i zobaczcie, jak dobry jest Pan."

Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem na placu przy Sanktuarium, by wyrazić świadectwo wiary na emigracyjnych szlakach.  Komitet Ośrodka Duszpasterskiego jak zawsze w duchu staropolskiej gościnności zaprosił pielgrzymów na obiad do wielkiej sali św. Jana Pawła II, tuż przy kościele.

Polskie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Marayong zostało wybudowane i poświęcone w 1966 r. jako "pomnik" tysiąclecia chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie oraz ku czci poległych rodaków w czasie II wojny światowej. W tym roku mija 55 lat, jak Ikona Pani Jasnogórskiej poświęcona przez papieża Jana XXIII, ofiarowana przez Prymasa Tysiąclecia kard. Wyszyńskiego przybyła z Rzymu do rodaków na Antypody. Peregrynacja kopii Cudownego Wizerunku po wszystkich ośrodkach polonijnych tego kontynentu trwała 4 lata, aż dotarła i została wniesiona do nowego kościoła w dniu jego poświęcenia - 27 grudnia 1966 r. Od tego czasu - jak czytamy w akcie erekcyjnym - Pani Jasnogórska zamieszkała z nami, aby poznawać dole i niedole emigracyjnego życia na tej australijskiej ziemi".

Matko nasza i Królowo, wspomóż naszą wiarę i uczyń  z nas odważnych świadków Boga!

ks. Wiesław Wójcik SChr


01 września 341 550 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne