W ramach kilkudniowych spotkań formacyjnych dla służby liturgicznej w PMK w Saint-Denis odbyły się zajęcia dla ceremoniarzy, ministrantów i scholi dziecięcej.

Przeprowadził je ks. Marcin Stefanik SChr – moderator powołań. Utrwalony został materiał formacyjny przyswojony w ramach wakacyjnego Kongresu LSO. Nie były to jedynie zajęcia praktyczne, ale jak zawsze poprzedzone zwróceniem uwagi na relację z Jezusem. Nacisk tym razem został położony na wyjaśnienia znaczenia i sposób obchodzenia Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

Podsumowaniem tego czasu był weekendowy wyjazd rekreacyjny z ojcami i proboszczem ks. Zbigniewem Wcisło SChr do Laon. Znajduje się tam jedna z najstarszych gotyckich budowli we Francji, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny, pochodząca z XII w. Podczas wojny 1914-1918 była zamieniona na szpital polowy. Kolejnym miejscem, które zwiedzali uczestnicy były podziemne fortyfikacje – Jaskinia Smoka –  związane z bardzo ważną bitwą I wojny światowej, odbywającą się na płaskowyżu Chemin des Dames. Zapoznanie się z lokalną historią tego czasu jest jednym z punktów przygotowań do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, co było wynikiem między innymi zakończenia działań wojennych 11 listopada 1918 roku.  

W oktawie modlitw za zmarłych, członkowie służby liturgicznej nawiedzili pobliski cmentarz wojskowy D'Oeuilly.

relacja: Katarzyna Paszek
galeria: Aleksander Wierzbowski i Krzysztof Paszek


ponad tydzień temu, 2017-11-05 341 445 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne