W dniach 16-17 października 2017 roku odbyła się XXXV Pielgrzymka Braci Zakonnych na Jasną Górę. Tegoroczne hasło brzmiało: Idźcie i głoście.

Zgromadziła ona ok. 240 uczestników spośród różnych zgromadzeń. W pielgrzymce wzięło udział pięciu braci chrystusowców. Program, jak zawsze bogaty, obejmował drogę krzyżową na wałach, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, różaniec, Apel Jasnogórski i oczywiście Mszę św., której w drugim dniu w kaplicy Czarnej Madonny przewodniczył i homilię wygłosił Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Pielgrzymka braci to za każdym razem czas formacji, stąd nie zabrakło również konferencji. Do współczesnego świata, zwłaszcza wirtualnego odwołał się o. dr Filemon Janka OFM, który wskazał oprócz dobrodziejstw tej przestrzeni również czyhające w niej zagrożenia.

Prelegent przypomniał o cichej, wręcz niewidzialnej roli jaką odgrywają bracia na wzór św. Józefa. Powiedział, że  „posługa braci zakonnych w Kościele jest bardzo ważna. Może niezauważalna, ale jakże cenna i piękna. Ojciec Święty św. Jan Paweł II mówił o życiu zakonnym, że ono jest kwiatem Ewangelii, sądzę, że ci bracia, którzy posługują na różnych niewidocznych stanowiskach, są takimi kwiatami, które pachną. Jest to posługa wyjątkowa, ale też wymagająca wyjątkowego poświęcenia, stąd pewnie kryzys powołań dotyczy w sposób szczególny tej sfery życia zakonnego”. 

Z historią obrazu jak i zbiorami Jasnej Góry zapoznał uczestników o. Stanisław Rudziński, paulin, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej.

br. Sławomir Szymański SChr


ponad 2 tygodnie temu, 2017-10-24 341 595 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne