„Misterium Chrystusa w czasie” było tematem tegorocznego Kongresu Liturgicznej Służby Ołtarza, odbywającego się w naszym domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym w Częstochowie.

Inauguracja wydarzenia miała miejsce 21 sierpnia i rozpoczęła się wykładem ks. Marka Ciesielskiego SChr. Głównym organizatorem było duszpasterstwo powołań przy współudziale Duszpasterstwa Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej, które w tym roku reprezentował wieloletni animator Grzegorz Pruss. Wsparciem w całej akcji byli klerycy naszego seminarium: Patrick Studniarz, Gniewko Dziedzic i Marcin Kulisz oraz animator z parafii św.św. Piotra i Pawła w Częstochowie Maciej Michalczak. Także księża i brat: Damian Jędrzejak, Łukasz Klimek i Krystian Zarosa aktywnie włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie kongresu.

Uczestnicy wypełnili po brzegi nasz dom. Tym razem zebrała się wyjątkowo liczna grupa sześćdziesięciu osób. Większość pochodziła z naszych parafii w Polsce: Dobrzan (św. Michała Archanioła), Pyrzyc (św. Ottona), Stargardu (Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i św. Józefa), Szczecina (NSPJ i św. Ducha) i Ziębic (św. św. Piotra i Pawła). Około dwudziestu uczestników reprezentowało parafie zagraniczne: PMK Bochum, PMK Bonn i PMK Saint-Denis. Co też jest swoistym ewenementem. Na spotkanie formacyjne przyjechali chłopcy również z Warszawy i Łukowej. Stąd pod względem logistycznym cała akcja była nie lada wyzwaniem dla superiora domu ks. Zbigniewa Rakieja.

W ramach formacji służby liturgicznej zostały zorganizowane warsztaty, w zależności od wieku. Przeprowadzone były cztery kursy: dla ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i animatorów. Zakończyły się one egzaminem w przeddzień Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. 26 sierpnia osoby, które jeszcze pozostały w Częstochowie mogły uczestniczyć we Mszy św., która była sprawowana na wałach z racji 300. Rocznicy Koronacji Wizerunku Matki Bożej.  To nie jedyny jasnogórski akcent, bowiem pierwszego dnia każdy uczestniczył w Apelu Jasnogórskim, a w środę krótką historię obrazu i klasztoru przedstawił jeden z paulinów.

Oprócz znacznego czasu poświęconego na naukę, poznawanie, zwłaszcza w duchowym wymiarze roku liturgicznego, nie mogło zabraknąć rekreacji. Oprócz pogodnego wieczoru, zorganizowanego przez animatorów chłopcy korzystali z udostępnionego przez miejscowego proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu boiska.

Innym punktem kongresu był wyjazd do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Jest to szczególnie ważne w tym roku, który został poświęcony Bratu Albertowi. Tam młodzież zapoznała się z historią chleba, jego pochodzeniu i tradycjami z nim związanymi. Uczestnicy mogli samodzielnie uformować ciasto i odebrać je po wypieku. Druga część miała charakter edukacyjny. Zapoznano chłopców z historią nauczania, pokazano zwyczaje panujące w szkołach, dawne sprzęty i podręczniki szkolne.

Całe przedsięwzięcie, jak relacjonowali sami uczestnicy, jeszcze bardziej zmobilizowało ich do pogłębiania wiedzy, ale przede wszystkim relacji z Jezusem. Zgłoszenie chęci przyjazdu na przyszłoroczne spotkanie jest dowodem na to, że troska o liturgię, zwłaszcza o Mszę św., powierzona nam przez Założyciela kard. Hlonda, jest ciągle żywym elementem charyzmatu chrystusowców. 


27 sierpnia 341 779 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne