W dniach od 27 kwietnia do 1 maja Przełożony Generalny ks. Ryszard Głowacki wizytował parafie księży chrystusowców pracujących na Białorusi. Była to jego pierwsza wizytacja zagraniczna. Podczas swojego pobytu ksiądz Generał odwiedził wszystkie parafie współbraci, w których pełnią swoją posługę. Chrystusowcy pracują na Białorusi od 22 lat w diecezji grodzieńskiej (Gieraniony i Subotniki), pińskiej (Hańcewicze, Iszkołdź i Niedźwiedzica) i w Mińsku (diecezja mińsko-mohylewska).

W uroczystość Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia, w atmosferze kanonizacji Jana Pawła II i Jana XIII, Przełożonego Generalnego gościł ks. Franciszek Gałdyś wraz ze wspólnotą parafialną pw. św. Władysława w Subotnikach. Przed południem Ksiądz Generał odprawił Mszę św. w kościołach w Żemłosławiu i Subotnikach oraz wygłosił Słowo Boże, nawiązując w nim do przeżywanych w tym dniu uroczystości. Parafianie wyrazili wdzięczność Księdzu Generałowi za przybycie i modlitwę; był też czas na bezpośrednie rozmowy. Po wspólnym obiedzie i oglądnięciu transmisji z kanonizacji Ksiądz Generał udał się do parafii w Gieranionach, gdzie pracuje ks. Sergiusz Angur. Przełożony sprawował Eucharystię w kościele filialnym w Suraży, a wieczorem w kościele parafialnym św. Mikołaja. Licznie zgromadzeni wierni w słowie powitalnym wyrazili wdzięczność za wieloletnią pracę i ogromny wkład chrystusowców, jednocześnie zawierzając ks. Generała i całe Zgromadzenie opiece NMP Królowej Towarzystwa Chrystusowego.

W poniedziałek, 28 kwietnia, ksiądz Generał odwiedził rodziców współbraci pochodzących z Białorusi. Warto zaznaczyć, że praca chrystusowców w tym kraju zaowocowała pięcioma powołaniami. Z Iwja wywodzą się ks. Andrzej Łysy – obecny rektor naszego seminarium, ks. Oleg Szpieć, ks. Sergiusz Angur i ks. Wadzim Us, a z Gieranion – ks. Włodzimierz Maruszewski. Tego samego dnia Przełożony Generalny spotkał się w Iwju z ks. dziekanem Janem Gaweckim. Była to okazja, by wzajemnie podziękować za wieloletnią współpracę w tym dekanacie. Później ksiądz Generał wraz z ks. Franciszkiem i ks. Sergiuszem udał się do Połoneczki i Iszkoldzi, gdzie pracuje ks. Maciej Szmytowski. Po drodze zwiedzili Nowogródek, jezioro Świteź i Zaosie – miejsca związane z Polskim Wieszczem Adamem Mickiewiczem. W Połoneczce Ksiądz Generał obejrzał dom parafialny im. ks. Jerzego Rosiaka (którego 100 rocznice urodzin obchodzimy) oraz kościół pw. św. Jerzego. Księdza Generała zafascynował szyfrowy system otwierania tabernakulum, jak sam powiedział – podobnego jemu nie widział nigdzie na świecie, jak również nowo wybudowany „połonecki orlik” przy domie parafialnym. Centralnym punktem tego dnia była wspólnie sprawowana Msza św. w kościele pw. św. Trójcy w Iszkołdzi, który jest obecnie najstarszym kościołem rzymskokatolickim na Białorusi. W słowie skierowanym podczas Eucharystii do zgromadzonych współbraci Przełożony pokreślił wartość i sens jedności, którą najpierw buduje się przez osobistą więź z Chrystusem, a która później owocuje i umacnia wspólnotę, jaką jest Towarzystwo Chrystusowe. Po Mszy św. miało miejsce spotkanie, w czasie którego współbracia omówili bieżące sprawy, jak również mieli możliwość zadać pytania.

We wtorek, 30 kwietnia, ksiądz Generał wizytował parafię pw. św. Piotra i Pawła w Niedźwiedzicy, gdzie proboszczem jest ks. Andrzej Szoda. W czasie sprawowanej o godz. 12.00 Mszy św., w czasie której Przełożony wygłosił homilię w języku rosyjskim. Z okazji wizyty został przygotowany specjalny program muzyczny dedykowany księdzu Generałowi. Program przygotowała siostra Inga wraz z około 50-osobową grupą dzieci. O godz. 15:00 Przełożony udał się do Kurszynowicz, gdzie znajduje się kaplica pw. Miłosierdzia Bożego. Tam też zostało odprawione nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Wieczorem ks. Generał odwiedził ostatnią placówkę, w której pracują nasi współbracia, parafię Nawiedzenia NMP w Hańcewiczach. O godz. 19.00 wraz z licznie zebranymi parafianami ks. Ryszard Głowacki sprawował Eucharystię, podczas której modlił się w intencji całej wspólnoty i ks. proboszcza Olega Szpiecia.

Środa 30 kwietnia była dla Księdza Generała dniem „wolnym od pracy”, więc współbracia udali się do Nieświeża i Miru. Przełożony odwiedził parafię nieświeską, gdzie spotkał się z siostrami Misjonarkami Chrystusa Króla, pracującymi w tamtej parafii. Nawiedził również kościół i pałac Radziwiłłów. W godzinach południowych ks. Generał udał się do Mińska do Centrum pastoralnego przy Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi, gdzie od trzech lat pracuje ks. Edmund Druz.

W czwartek 1 maja - ostatnim dniu swojego pobytu na Białorusi - ks. Generał odwiedził biskupów diecezji pińskiej - bpa Antoniego Dziemiankę i diecezji grodzieńskiej - bpa Aleksandra Kaszkiewicza. Po drodze do Grodna, Przełożony nawiedził również Wołkowysk – miejsce urodzenia jego Mamy. Spotkanie z biskupami było okazją, by porozmawiać o perspektywach pracy chrystusowców na Białorusi. W godzinach popołudniowych Przełożony Generalny wraz z ks. Edmundem Druzem udali się w kierunku Poznania.

ks. Sergiusz Angur TChr.

O wizycie Przełożonego Generalnego piszą też miejscowe media.

Galeria zdjęć


01 maja 2014r. 395 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne