dodano: 2019-03-23 18:30:00 edycja: 2019-03-27 18:34:32 autor: 230 odsłon: 2357

Pasja – Golgota Trzeciego Tysiąclecia w Aulnay sous Bois

Jezu, który bierzesz na ramiona Krzyż,
pomóż nam przekraczać nasze ludzkie cierpienie
i dostrzegać w nim Twój zbawczy plan.

św. Jan Paweł II

Każdy z nas już w życiu doświadczył krzyża: może byliśmy niesłusznie osądzani, doświadczyliśmy fizycznego cierpienia. Wiemy, co to jest ból grzechu, upokorzenie upadku, ból rozstania. Jakże ciężko jest przejść przez te wszystkie cierpienia bez Chrystusa, bez wiary i miłości… W czasie Wielkiego Postu przeżywamy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, aby oddać cześć Zmartwychwstałemu Panu. Stajemy wszyscy, ramię w ramię z Chrystusem, zjednoczeni miłością do drugiego człowieka, szanując jego godność. Uczestnicząc w sobotę 23 marca 2018 r. w niezwykłej Drodze Krzyżowej w kościele pw. św. Józefa w Aulnay sous Bois, powierzaliśmy Bogu swoje troski, cierpienia, swoje krzyże. To mistyczne wydarzenie będące połączeniem literatury, sztuki i muzyki zostało oparte na artystycznej wizji współczesnej Drogi Krzyżowej wybitnego polskiego malarza Jerzego Dudy-Gracza, które możemy zobaczyć na Jasnej Górze. Sam autor powiedział kiedyś: „Zależy mi, aby Golgota Jasnogórska nie była historią obrazkową sprzed 2000 lat, którą z dobrym samopoczuciem, że to nie my ukrzyżowaliśmy Chrystusa, sprawujemy w Wielki Piątek”. Ta Golgota w ową sobotę stała się tu i teraz, w naszej podparyskiej polskiej wspólnocie.

Podczas kolejnych stacji wsłuchiwaliśmy się w pełne głębokich myśli poetyckie rozważania, które odnosiły się do dzisiejszej rzeczywistości, których autorką jest p. dr Ewa Piasecka-Sikora, mieszkająca prawie od trzydziestu lat w Niemczech gdynianka. (Niedawno ukazał się jej tomik poezji „Golgota Jasnogórska Jerzego Dudy-Gracza w interpretacji literackiej”, który zyskał bardzo dobre recenzje Ernesta Brylla, poety i zarazem przyjaciela Jerzego Dudy Gracza oraz o. Mieczysława Polaka OSPPE, podprzeora Jasnej Góry). Na dużym ekranie wyświetlane były obrazy Golgoty Jerzego Dudy-Gracza a zaproszeni recytatorzy: państwo Bożena i Lech Makowieccy, pani Dorota Banaszkiewicz oraz nasz proboszcz, ks. Jarosław Koch SChr, odczytywali w języku polskim, a pan Czesław Noster w języku francuskim, rozważania z tomiku pani Ewy, a także słowa modlitwy naszego Wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II. Całość wydarzenia, którego scenariusza autorem jest pani Banaszkiewicz, uzupełniała przepiękna oprawa muzyczna składająca się m.in. z utworów Chopina, Webera, Bacha w wykonaniu zdolnych młodych artystów, absolwentów Gdańskiej Akademii Muzycznej: Dominika Kisiela na fortepianie, Jakuba Klemensiewicza na klarnecie, Karoliny Rupczak na skrzypcach i Aleksandry Urbanowicz na wiolonczeli, którym towarzyszył śpiew Aleksandry Solskiej i Joanny Sperskiej, sopranistki z Cappelli Gedanensis. Cały koncert miał cel charytatywny i był dedykowany najmniejszym i najsłabszym z nas – podopiecznym Gdyńskiego Hospicjum dla Dzieci im. św. Wawrzyńca oraz Domu Hospicyjnego dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”. Mogliśmy je wesprzeć nabywając pięknie ilustrowany reprodukcjami dzieł Jerzego Dudy-Gracza tomik poezji, na podstawie którego zostało zrealizowane dzisiejsze wydarzenie oraz każdym dodatkowym datkiem złożonym do wystawionych skarbon. Całe to misterium Drogi Krzyżowej zostało przyjęte bardzo pozytywnie i ciepło przez publiczność, czego wyrazem były niekończące się brawa na stojąco. Było to naprawdę wielkie przeżycie duchowe, religijne i artystyczne.

Dziękujemy wszystkim artystom i organizatorom tego pięknego wydarzenia, a szczególnie pani Ewie Piaseckiej-Sikora, której wiersze stały się inspiracją do zrealizowania całego spektaklu. Dziękujemy Ambasadzie RP w Paryżu za objęcie patronatem tego wydarzenia, dziękujemy patronom i sponsorom – Polskiej Misji Katolickiej w Aulnay sous Bois na czele z proboszczem, ks. Jarosławem Kochem SChr i przełożonym francusko-hiszpańskiej prowincji chrystusowców, ks. Janem Ciągło SChr, Fundacji Jana Pawła II, TVP Polonia, Stowarzyszeniu Obrońców Krzyża, firmom „Ercon”, „Winiarski”, „Agencja Celna Complex SAD”. Dziękujemy panu Czesławowi Nosterowi za tłumaczenia na język francuski. Dziękujemy wszystkim parafianom za liczne przybycie, dziękujemy gościom i przedstawicielom władz miasta.

Mój Mistrzu, jakże pragnę powtórzyć w sobie Twoje życie, bo tylko w ten sposób, upodabniając się do Ciebie w szarej codzienności, pozwolisz dostąpić łaski wielkiego Twojego Miłosierdzia. Przepełnia mnie pragnienie, by żyć tak jak Ty, po Kalwarię, po Krzyż – z miłości. Pragnę pokrzepiać się Twoim Słowem, Twoim Ciałem i wpatrując się w Twoje Serce, z wielką gorliwością wypełniać Wolę Twojego Ojca.

Élisabeth Noster23 marca 27 marca 230 2357