27 sierpnia 2017 roku, o godz. 11.00, w parafii pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej Krakowskiej (kod: 43-360) została odprawiona Msza święta za dar kapłaństwa ks. mjr. Rudolfa Marszałka SChr, ps. "Opoka", kapelana AK i NSZ, pierwszego rektora kaplicy w Bystrej. W trakcie uroczystości został przekazany Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę.

Odznaczenie wręczył w imieniu Prezydenta RP p. Bogdan Ścibut, Dyrektor Generalny MON. Odebrali go natomiast p. Piotr Marszałek i Jan Marszałek, bratankowie księdza Rudolfa. Następnie p. Piotr przekazał ten order proboszczowi parafii ks. kanonikowi Tadeuszowi Krzyżakowi jako wotum, które zostało zawieszone pod obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie umieszczony jest już m.in. szkaplerz ks. Rudolfa. Uroczystość uświetniła wojskowa kompania honorowa pod dowództwem mjr Tomasza Maja z Bielska-Białej. Byli także obecni reprezentanci środowisk patriotycznych i narodowych oraz władz samorządowych Bystrej.. Wśród nich p. Stanisław Kwiatek (prezes PO AK), Zbigniew Chmielniak (prezes NSZ), Aneta Krefta-Maciejowska - inicjatorka,  Mieczystaw Rączka  (wójt) i Zdzisław Zasiadczuk (sołtys). Towarzystwo zaś było reprezentowane przez Wikariusza Generalnego ks. Bogusława Burgata SChr oraz przez ks. Czesława Pielę SChr i ks. Marcina Stefanika SChr.

Ks. Wikariusz Generalny w homilii wyraził słowa wielkiego uznania i wdzięczności p. Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za tak wielkie uhoronowanie życia, działalności i śmierci ks. Rudolfa. Podkreślił, że jest to wydarzenie opatrznościowe, kiedy czytany jest w czasie liturgii słowa dialog Jezusa z apostołami kończący się określeniem Piotra Opoką. Taki pseudonim przybrał ks. Rudolf. Jak mówił ks. Burgat: "Taką skałą dla swoich podopiecznych, dla których był kapelanem, był ks. Marszałek. Pełen wiary, wytrwałości, niezłomny, przedkładający dobro ojczyzny nad swoje dobro i szczęście".

Uroczystościom towarzyszyły słowa ks. Rudolfa:

"(…) nie ma się czasu na własne ja w tym życiu,
przyświeca nam hasło Bóg i Ojczyzna (…)".

Do dzisiaj żyją w Bystrej świadkowie jego posługi w kościele, dawni ministranci, dzieci komunijne. Organizatorzy planują wydać  w przyszłym roku publikację z ich wspomnień, jak również nagrać reportaż o działalności ks. Rudolfa, zarówno w Bystrej, jak i czasu bycia kapelanem dla oddziału "Bartek".

Dotychczas wydano jedną pozycję o ks. Rudolfie Marszałku SChr, której fragmenty można przeczytać na stronie patrimonium Towarzystwa.

Obszerna relacja z tego wydarzenia na lokalnych portalach, między innymi na "Gwiazdka Cieszyńska"


24 sierpnia 183 1171 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne