W niedzielę, 8.10.2017, uroczystą Mszą Świętą sprawowaną pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego ks. Ryszarda Głowackiego SChr w kościele pw. św. Antoniego w Belfascie rozpoczęła się kanoniczna wizytacja Prowincji pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w jej części obejmującej Irlandię Północną.

W liturgii wzięli udział: ks. Wojciech Świątkowski SChr - prownicjał, ks. Marian Jachym SChr – przełożony regionalny, ks. Krzysztof Kościołek SChr oraz ks. Krzysztof Sanda SChr – duszpasterz Polaków w diecezji Down and Connor. Po Eucharystii odbyło się spotkanie z Polakami mieszkającymi w Belfaście.

Drugi dzień wizytacji przebiegał w atmosferze nawiązania współpracy z biskupem diecezji Raphoe Alanem McGuckianem SJ, na terenie której, w miejscowości Stranorlar, rozpoczął od października 2017 swoją duszpasterską posługę ks. Łukasz Przewieślik SChr.

Ksiądz Generał spotkał się również z ks. Radosławem Szymoniakiem SChr, który posługuje w Dungannon.

Jednym z ważnych wydarzeń tego czasu było odwiedzenie biskupa diecezji Armagh, abp Eamona Martina - Prymasa całej Irlandii. Został on zaproszony do Polski, do naszego Domu Głównego z rewizytą.

We wtorek, 10. października, Przełożony Generalny spotkał się z chrystusowcami pracującymi w diecezji Dromore. Eucharystii w katedrze w Newry przewodniczył biskup Dromore - John McAreavey. Tam też, na placówce, na której posługuje ks. Krzysztof Kościółek SChr miała miejsce wizytacja. Po południu Ksiądz Generał udał się do Lurgan, gdzie rozmawiał z ks. Józefem Woźniakiem SChr.

Jak to jest w zwyczaju, ks. Ryszard Głowacki SChr złożył wizytę kolejnemu biskupowi miejsca, gdzie administratorem parafii w Saval jest ks. Marian Jachym SChr, biskupowi diecezji Down and Connor – Noelowi Treanorowi.

Uroczystą Mszą Świętą sprawowaną w kościele pw. św. Colmana w Shinn zakończyła się oficjalna część wizyty Przełożonego Generalnego w Irlandii Północnej. Jest to o tyle ważne dla współbraci posługujących w tym regionie, że wizytacja zbiega się z jubileuszem dziesięciolecia posługi chrystusowców w Irlandii.

Z historii…

Duszpasterstwo Chrystusowców w Irlandii Północnej rozpoczęło się 7 września 2007, wraz z przybyciem ks. Grzegorza Kozieńskiego SChr do Craigavon. W kościele parafialnym pod wezwaniem św. Antoniego pierwszy chrystusowiec celebrował Mszę Świętą na ziemi irlandzkiej. Drugi duszpasterz, ksiądz Stanisław Hajkowski SChr, przybył do Newry 19 października 2007, a 4 listopada 2007 roku odprawił w kościele św. Brygidy niedzielną Mszę Świętą dla grupy około 140 Polaków.

Dziękując Bogu Wszechmogącemu za ten czas 10 lat z radością i nadzieją spoglądamy w przyszłość. Nasza obecność w Irlandii jest dla nas dużym wyzwaniem, ale daje nam też olbrzymią satysfakcję. Większość z nas pracuje w lokalnym duszpasterstwie, wpierając naszych braci Irlandczyków w wierze i budując mosty dla mądrej integracji Polonii z lokalnymi wspólnotami.

Aktualnie w Irlandii Północnej chrystusowcy posługują w następujących miejscach:

Dungannon, Archdiocese of Armagh – ks. Radosław Szymoniak SChr
Belfast, Diocese of  Down and Connor – ks. Krzysztof Sanda SChr
Saval, Diocese of Dromore – ks. Marian Jachym SChr
Newry, Diocese of Dromore – ks. Krzysztof Kościółek SChr
Lurgan, Diocese of Dromore – ks. Józef Woźniak SChr

W Republice Irlandii chrystusowcy pracują w:

Dublinie, Archdiocese of Dublin – ks. Stanisław Hajkowski SChr oraz ks. Matei Catargiu SChr
Stranorlar, Diocese of Raphoe – ks. Łukasz Przewieślik SChr.

Ut unum sitis!

ks. Krzysztof Kościółek SChr


17 października 341 742 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne